Diesel generator set CUMMINS BC-DC75-60 (60 kW / 75 kVA)
https://www.bochielectric.com/web/image/product.template/2462/image_1920?unique=7a69049
(0 review)
9,591,476.71 Bs Tax Excluded
Not Available For Sale
  • Generator set
  • Type of Structure
  • Color
  • Model
  • Brand
  • Engine Model
  • Generator Model
  • Controller Model
  • Power kW
  • Capacity (kVA)
  • Frequency / Rotational Speed
  • Voltage (V)
  • Phases
  • Dimensiones
  • Weight
  • Fuel Tank
This combination does not exist.
This content will be shared across all product pages.
Terms and Conditions
30-day money-back guarantee
Shipping: 2-3 Business Days
Specifications
Characteristics
Type of Structure Open Type, Silence Pod Type
Color NEGRO, ROJO, AMARILLO
Frequency / Rotational Speed 50Hz / 1500rpm, 60Hz / 1800rpm
Model BC-DC75-60
Brand CUMMINS
Engine Model 4BTA3.9-G2
Generator Model BCP-224D (52.5 kW / 65.6 kVA)
Controller Model DC52D
Power kW 60 kW
Capacity (kVA) 75 kVA
Voltage (V) 110/208V 127/220V 230/400V 254/440V 277/480V
Phases Three-Phase Four-Wire System
Dimensiones 2540*1000*1450mm